Skip to main content
Pravac Knjige

Main navigation

  • Početna
  • Priče i pesme
  • Vesti
  • Knjižara
  • Citati
  • Zagonetke
  • Biografije
User account menu
  • Prijava

Breadcrumb

  1. Početna
  2. Knjižara

Uspon ideologije mržnje: Ni mi, ni oni!

Fotografija
Uspon ideologije mržnje: Ni mi, ni oni!, Mirko Štifanić, Despot infinitus
Iz recenzije:

Autor prije svega poziva na buđenje pojedinca, aktivnog građanina, koji treba aktivirati vlastite resurse i kompetencije, a prije svega odbaciti stare ideološke obrasce u odabiru političkih predstavnika. To su, smatra autor, mogući i potrebni načini borbe protiv društvene podjele i ideološke rascijepljenosti te uspona ideologije mržnje.

Knjiga Mirka Štifanića Uspon ideologije mržnje: Niti mi, niti oni! Hrvati u rezervatima? oštra je i bespoštedna kritika političke i društvene stvarnosti današnje Hrvatske, posvećena analizi naših 25 godina demokracije i izgradnje države. I kao što za mladoga 25-godišnjaka obično teško pronalazimo opravdanja za slabosti, propuste, nečinjenje, rasipanje zarađenoga i obiteljskoga imanja, nebrigu za bližnje i okolinu, jer vjerujemo da zrelost odrasloga doba donosi i odgovornost, tako i Mirko Štifanić teško pronalazi ili uopće ne nalazi opravdanja za surovu zbilju naše 25 godina stare demokracije, zbilju u koju smo se svi zajedno doveli, birajući uvijek iznova očito krive i loše političke elite da nam vladaju, umjesto da upravljaju.

Štifanić tvrdi da su hrvatski glasači zarobljenici ideoloških rezervata. Ta ideološka zatvorenost, međutim, ne nudi mogućnost promjene jer je postala sama sebi svrhom, pri čemu se neprestance izmjenjuju suštinski jednake političke elite koje te ideološke rezervate i proizvode. Stoga se autor pribojava da bi kumulirano nezadovoljstvo, umjesto u demokratskoj proceduri, moglo buknuti masovnim buntom ojađenih i nezadovoljnih građana. No, za njegovo pokretanje potrebno je, kako autor smatra, izići iz okvira nametnutih ideologija. Takav bunt, koji naziva nadideološkim, autor prepoznaje u promjeni glasačkoga obrasca na posljednjim hrvatskim parlamentarnim izborima, koja je promjena navodno promijenila hrvatsku ideološko-političku sliku.

Ova je knjiga pisana, kako se može zaključiti iz Uvodnog poglavlja, prije posljednjih parlamentarnih izbora u Republici Hrvatskoj (8. studenoga 2015.), i očito dovršavana neposredno nakon njih. Tako su posljednji dijelovi knjige posvećeni autorovoj više osobnoj, nego sociološki utemeljenoj nadi da upravo Most nezavisnih lista predstavlja dugo željenu svjetonazorsku i praktičnu promjenu sustava upravljanja u Hrvatskoj. U to se vrijeme možda još moglo činiti da Most predstavlja (ideološku) alternativu postojećim strankama okupljenima oko etabliranih ideoloških krajeva ljevice i desnice. No kako to često biva, politička je postizborna stvarnost pokazala da je hrvatska politika, sada s Mostom, nastavila dobro utabanim stazama ideološke polarizacije, s tek povremenim proplamsajima više ideološkog negodovanja, nego stvarne svjetonazorske pobune i upravljačkog zaokreta. Pod tim vidom i s tim iskustvom ne mijenjanja valja čitati i autorovu kritiku postojećega i nagovještaj pojave novih snaga. Nove snage, naime, mogu biti zaista nove ako egida reformi ne (p)ostane samo nova ideologija (a čini se da tome tako opet jest).

Autor u svojoj analizi često i obilno koristi snažan, emocionalno nabijen, katkada i pretjeran rječnik. Primjerice, mislim da izbor sintagme ideologija mržnje nije najsretnije odabran te da bi sintagma ideologija podjela bila ne samo blaži, nego i točniji termin, kako u pogledu opisa društvene stvarnosti današnje Hrvatske, tako i u pogledu njegove upotrebljivosti u znanstvenom aparatu društvenih znanosti. O društvenoj podjeli, naime, autor uglavnom i piše, navodeći brojne primjere načina i oblika na koje političke elite dijele hrvatsko društvo. Ti brojni primjeri potkrepljuju autorovu temeljnu tezu da je hrvatsko društvo stubokom podijeljeno duž lijevo-desne političke matrice, da je ta podjela proizvedena, a ne suštinska, te da priječi kreiranje drukčije stvarnosti od ove koju nam nudi vladajuće-oporbena koalicija. S toga stajališta knjigu Mirka Štifanića valja promatrati prije svega kao snažnu kritiku hrvatske društvene stvarnosti i političkih elita, ali i kao poticajnu kritiku svih nas kao birača i odgovornih političkih aktera.

Odgovornost koju na nas stavlja autor ne tiče se samo odgovornosti davanja ili nedavanja glasa u svakom izbornom ciklusu, nego i osobne odgovornosti kritičkog pristupa i aktivnog sudjelovanja u demokratskom procesu koji se ne smije svesti na ritualni izlazak na izbore. Jer glas, naime, obvezuje i glasača i onoga za kojeg smo glasali.

Zanimljivost autorova izričaja jest i u korištenju ilustrativnih neologizama, poput glupologije, kao naziva za ideološko zaglupljivanje masa, ili refolucije, kao spoja reformi i radikalnih promjena.

Kao moguća rješenja autor, u maniri matične mu sociološke znanosti, navodi nužnost institucionalne obnove pa navodi ponešto utopističke primjere dosada nepoznatih institucija, poput Visokog predstavnika naroda, koji bi imao ovlasti sankcioniranja govora mržnje, ili postideološko udruživanje kao Pokret za izlaz iz začaranog kruga. No autor prije svega poziva na buđenje pojedinca, aktivnog građanina, koji treba aktivirati vlastite resurse i kompetencije, a prije svega odbaciti stare ideološke obrasce u odabiru političkih predstavnika. Sjajno zapažajući svijet oko sebe, poziva i intelektualce i ističe da kada znanstvenik ili novinar, primjerice, govori, odnosno nastupa kao desničar ili kao ljevičar, tada prestaje biti profesionalac te da tada nije koristan ni svojoj profesiji ni političkoj stranci, a još manje narodu, odnosno građanima, nego postaje oruđe (član) desne ili lijeve frakcije hrvatske političke kaste i dio mehanizma kojem je cilj: a) građane držati u rezervatima te b) provoditi odmazdu prema onima koji razmišljaju, govore i djeluju profesionalno. To su, smatra autor, mogući i potrebni načini borbe protiv društvene podjele i ideološke rascijepljenosti te uspona ideologije mržnje.

Ova će knjiga sigurno imati široku čitateljsku publiku jer otvoreno i bez zadrške piše o onome o čemu svi mislimo i razgovaramo na kavama i po hodnicima naših institucija. Autor je, međutim, odlučio progovoriti javno. Čak i ako hiperboliziranost izričaja katkada smeta u iščitavanju teksta, autoru se ne može odreći suštinski utemeljena kritika hrvatske političke zbilje i političkih elita te, prije svega, građanska hrabrost. S tom činjenicom na umu valja čitati ovu knjigu.

Prof. dr. sc. Dinka Čorkalo Biruški
Topics
Razno
Ideali
Mržnja
Authors
Mirko Štifanić
Publisher
Despot infinitus
  • Prijavi se ili registruj da pošalješ komentar

Comments

Akcija
Ambicija
Antologija
Astrologija
Automobili
Avantura
Beletristika
Biljke
Biografije
Biologija
Biznis
Bogatstvo
Bojanke
Bol
Bolest
Borba
Brak
Budućnost
Cilj
Čitanje
Čovek
Ćutanje
Deca
Demokratija
Detinjstvo
Disciplina
Dobrota
Dogovor
Drama
Drugi razred
Društvene nauke
Društvo
Država
Dug
Duša
Ekologija
Ekonomija
Elektronika
Emocije
Enciklopedije
Energetika
Entuzijazam
Erotika
Esejistika
Fantastika
Film
Filozofija
Geografija
Glad
Glava
Gluma
Glupost
Gospodar
Greške
Hobi
Horor
Hrabrost
Hrana
Humor
Ideali
Ideje
Idoli
Igra
Inteligencija
Internet
Iskušenje
Iskustvo
Istina
Istorija
Izdaja
Kapitalizam
Karakter
Karijera
Klasična književnost
Kleveta
Komedija
Komunizam
Kritika
Krv
Kultura
Laž
Lektire
Lenjost
Lepota
Lingvistika
Magija
Mane
Marketing
Mašinstvo
Mašta
Matematika
Materijalizam
Medicina
Menadžment
Mesec
Mir
Mistika
Mladost
Monografija
Moral
Mornarica
Motivacija
Mržnja
Mudrost
Muškarci
Muzika
Nacionalizam
Nada
Nagon
Napredak
Narav
Narod
Nauka
Nesreća
Novac
Obrazovne i priručnici
Oči
Optimizam
Oružje
Osećanja
Osveta
Otac
Pamet
Pčelarstvo
Peti razred
Piće
Plač
Poezija
Politika
Poljoprivreda
Popularna nauka
Popularna psihologija
Porodica
Posao
Poštenje
Poverenje
Pravda
Predrasude
Preduzetništvo
Prevara
Priče i pripovetke
Prijateljstvo
Priroda
Prirodne nauke
Priručnici
Problem
Programiranje
Prošlost
Prvi razred
Psihologija
Putopisi, turizam
Računari
Razno
Razum
Razvod
Rađanje
Rečnici i jezici
Religija
Revolucija
Roditeljstvo
Ropstvo
Šah
Samoća
San
Saobraćaj
Savest
Savet
Sila
Siromaštvo
Skrivanje
Skromnost
Slikarstvo
Slikovnice
Sloboda
Sluga
Smeh
Smrt
Snaga
Sneg
Socijalizam
Sociologija
Sport
Sport, hobi, muzika
Srce
Sreća
Srednja škola
Starost
Stav
Stid
Stočarstvo
Strah
Strast
Sudbina
Sumnja
Sunce
Suze
Svađa
Tajna
Talenat
Tehnologija
Tinejdžeri
Tradicija
Treći razred
Trileri
Tuga
Udžbenici
Um
Umetnost
Vazduhoplovstvo
Verovanje
Vlast
Vojska
Vreme
Vrline
Zahvalnost
Zdravlje
Želja
Zemljoradnja
Žene
Život
Životinje
Zlo
Pravac Knjige
© 2021, Pravac Knjige. Sva prava zadržana.

Footer

  • Vremenska prognoza
  • ĆirLat
  • Značenje
  • Neradni dani
  • Mape
  • Contact